27 Temmuz 2022, 00:23 tarihinde eklendi

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Gelir İdaresinin tutumu için basın açıklaması yaptı.

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Gelir İdaresinin tutumu için basın açıklaması yaptı.

KAMUOYUNA

Ekonominin kaydını tutan, analiz eden, toplumun her kesiminin ihtiyacı için bilgi, hizmet üreten, meslek ve meslektaş grubuyuz.


Hiç bir fedakarlıktan kaçınmadan, gece, gündüz demeden her zor durumda mesleki etik değerlere sahip çıkarak, kamuya bilgi üretiyoruz. Pandemi sürecinde kaybettiğimiz meslektaşlar da bu fedakarlıktan kaçınmayarak, hayatlarıyla bedel ödemişlerdir. En az Sağlık Emekçileri kadar işimizin başındaydık  Bilindiği üzere Temmuz ayı nali Tatildir fakat her nedense bu mali tatil uygulaması mali müşavirler için uygulanmamaktadır 

Meslektaşlarımız, uzun zamandır aralıklarla da olsa, çalışmayan Gelir İdaresi’nin bilgi işlem sistemiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Müşterilerimiz ise, bir an önce beyanlarının yapılıp, zamanında ödeme derdindeler.  120  BİN KİŞİLİK MESLEK CAMİASINI HAYKIRIŞI VE TALEPLERİ DİKKKATE ALINMAMIŞTIR . BU DURUM YILLAR  ÖNCE YAŞANAN 23:48 FACİASINDAN  AŞAĞI KALIR DURUM DEĞİLDİR  GELDİĞİMİZ NOKTA MALİYE BAKANLIĞININ VE TÜM SİSTEMİN DEĞİŞMEYEN VE VAZGEÇİLMEYEN ÖZNESİ OLAN BİZ MALİ MÜŞAVİRLER YILLARDIR SÜRE GELEN BU YOK SAYILMAYI  ARTIK KABUL ETMİYORUZ SİNEYE ÇEKMEK İSTEMİYORUZ BU HAKSIZLIĞI ŞİDDETLE KINIYORUZ  MALİYE BAKANLIĞINI VE İLGİLİ BÜROKRATLARI ORTAK AKIL KULLAMAYA DAVET EDİYORUZ .  BU UZAMA 15 GÜN ÖNCE OLMALIYDI HER AY BU SORUNU YAŞAMAK İSTEMİYORUZ 

MALİ TATİLE BEYANNAME SÜRESİNİN  EKLENMESİNİ YENİLİYORUZ ANKARA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI OLARAK MESLEKTAŞLARIMIN HAKLI TALEPLERİNİN KARŞILANMAMASI DURUMUNDA HAK VE TALEPLERİMİZİ DAHA SESLİ VE ARTARAK DEVAM ETTİRECEĞİZ.ŞUNU İFADE ETMEK GEREKİYOR BİZ KURUMLARLA İYİ GEÇİNMEK VE SIKI İLETİŞİM İÇİNDE OLMAK İLKEMİZDİR AMA  EĞER PAYDAŞ KURUMLARIMIZ DEVASA MESLEK ÖRGÜTLERİNİ ODALARINI YOKSAYARSA BİZİ DİKKATE  ALMAZSA   HAK VE TALEPLERİMİZİ DİLE GETİRECEĞİZ. BİZ OFİSLERİMİZDE MESAİ SAATLERİ İÇİNDE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ ALT YAPI SORUNU BİZİM SORUNUM DEĞİDİR.

Meslektaşlarımız ise, çalışmayan bir sistemde ellerinden bir şey gelmeden çaresiz bir şekilde, kaygı ve endişe içerisinde işleri yetiştirme telaşındalar.

 

Temmuz ayında, tam olarak uygulanamasa da 20 günlük mali tatilden sonra kalan 6 günde, bir aylık bütün beyanları yapmamızı beklemektedirler.

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, gereksiz bir yığın bilgiyi uhdesinde toplayarak, diğer taraftan bilişim alt yapısını geliştirmek yerine, meslek mensubuna eziyet etmektedir.

 

Meslek mensuplarını iş yapamaz hale getirmektedirler.

 

Kamu görevi yapan meslek mensuplarını yok saymaktadırlar.

 

Kamunun ortak çıkarları için birlikte çalışmak zorunda olan meslek mensupları ve odaları yok sayılmamalıdır.

 

Gelir İdaresi ile birlikte bilgi talep eden diğer kamu kurumlarının alt yapıları buna paralel hale getirilip, geliştirilmelidir.

 

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, zamanında önlem almayarak meslek mensuplarına yaptığı bu haksızlığı kabul etmiyoruz bu çaresizliği, şiddetle kınıyoruz.

 

Mali tatilin ve resmi tatillerin olduğu beyan dönemleri, özel bir şekilde değerlendirilmeli, önlem alınmalı ve beyan süresi kadar bu zamanlara ilave edilmelidir.

 

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak meslektaşlarımızın haklı taleplerinin karşılanmaması durumunda hak ve taleplerimizi, tepkilerimizi daha sesli ve artarak devam ettireceğimizi beyan eder saygılar sunarız.

 

 

ANKARA SERBEST MUHASEBECİ MALİ

MÜŞAVİRLER ODASI

YÖNETİM KURULU

 

 

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

YAPILAN YORUMLAR

  1. Alkan Şahin

    Sayın Başkan , Haklı taleplerimizi dile getirdiğiniz için teşekkürler.

    • access_time 27 Temmuz 2022, 02:01
    • CEVAPLA